Τα νέα μας

ΑΘΛΕΣΗ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 3-0

Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα μας πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια σπουδαία και καθ΄όλα συμπαθή ομάδα του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ με σκορ 3-0.

Με αφετηρία το καλό κλίμα από το προηγούμενο ματς με το ΡΕΘΥΜΝΟ η ομάδα ξεκίνησε το παιγνίδι με πολύ όρεξη και πολύ δυνατά προηγούμενη με διαφορά, αλλά η εμπειρία των κοριτσιών του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ έφερε το ματς στα ισια. Στο τέλος του σετ με όπλο το σερβίς κατέκτησε το 1ο σετ με 25-20

Στο δεύτερο σετ μπήκε εξίσου δυνατά, προηγήθηκε 8-2 αλλά ο ενθουσιασμός μετριάστηκε όταν οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 11-13. Το σετ είχε διακυμάνσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα. Το φινάλε του ήταν συναρπαστικό καθώς βρέθηκε να χάνει 23-22, αλλα με 3 συνεχόμενους πόντους  βρέθηκε να προηγείται 2-0 σετ.

Η εξασφάλιση του πόντου έδωσε πίστη στα κορίτσια για τη νικη αλλά το 3ο σετ ήταν συναρπαστικό. Με το δείκτη του σκορ να ανεβαίνει πόντο πόντο έφτασε 13-13, όπου με καλό σερβίς άνοιξε τη διαφορά  στο 18- 13. Η συνέχεια φαινόταν εύκολη ξαθώς προηγήθηκε με 23-17 αλλά τα κορίτσια του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ είχαν άλλη άποψη και με συνεχή πίεση μείωσαν στον πόντο 23-22. Την πιο κρίσιμη επίθεση ανέλαβε να τελειώσει η Παρασκάκη και το έκανε με επιτυχία σημειώνοντας το 24-22 και κάπου εκεί το σετ και η νίκη έγειραν προς την ομάδα μας καθώς στον τελευταίο πόντο αστόχησαν τα κορίτσια του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ.

Από τις νικήτριες όσο κι αν ψάξουμε δεν θα βρούμε καποια που να υστέρησε.

Η 15χρονη Μαρίνα Χριστάκη χρησιμοποιήθηκε πολύ λίγο αλλά με ουσιαστική συμβολή

η 14χρονη Κατερίνα Κτιστάκη που βοήθησε στο 2ο σετ

η 19χρονη Εύα Μπόλη σε μια κρίσιμη καμπή του 1ου σετ βοήθησε καθοριστικά,

Η 16χρονη Λίμπερο Θεοδώρα Χατζηνικολάου έδειξε σταθερότητα και πολύ καλή ποιότητα σε υποδοχή και άμυνα,

η 17χρονη Ραφαέλλα Χατζάκη από τη θέση του διαγώνιου κέρδισε πόντους σε πολύ κρίσιμα σημεία και επιβεβαίωσε την κλάση της ως σέρβερ όπου διέπρεψε,

η 19χρονη Ευτυχία Μιχαήλ είχε πολύτιμη  προσφορά κυρίως στην επίθεση την οποία συνδύασε και με θέαμα καθώς οι επιθέσεις της ήταν κάτι που ξεχώρισαν στον αγώνα

η 16χρονη διεθνής Μαρία Γενιτσαρίδη πολύ σοβαρή και ουσιαστική στην υποδοχή και την άμυνα και πολύ δυνατή στην επίθεση όποτε χρειάστηκε

η 16χρονη Βίκυ Καλαϊτζάκη που μέσα σε 3 συμμετοχές,  συμπριφέρθηκε ως περπατημένη παίκτρια Α2. Σταθερά καλή στο μπλοκ και με βελτιωμένη επίθεση. Μας ένε την ευχάριστη έκπληξη στο σερβίς.

η 23χρονη πασαδόρος Νίκη Μανωλάκη ευτύχησε να κάνει το καλύτερο φετινό παιγνίδι της βοηθώντας ουσιαστικά τις επιθετικές της και την αποτελεσμετικότητά τους

και τέλος η 29χρονη διεθνής Γιούλη Παρασκάκη με πολή δυνατά τζάμπ σερβις, με πολύ καλή υποδοχή και με ώριμα τελειώματα πήρε άριστα  στην απόδοσή της.

Τα κορίτσια που δεν αγωνίστηκαν Βάσω Κέσκου (17), Μαριέττα Νοικονυράκη (15) δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό μαζί με τις υπόλοιπες στον πάγκο να ενθαρρύνουν τις αγωνιζόμενες

ΣΥΓΧΑΡΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Ο αγώνας είχε και την ιδιαιτερότητά του καθώς η πασαδόρος μας Νίκη Μανωλάκη αγωνιζόταν τα 3 προηγούμενα χρόνια στην ομάδα του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ, μέσα σε εξαιρετικό κλίμα όπου τελειοποιήθηκε ως αθλήτρια. Αισθανόμαστε υποχρεωμένοι στην οικογένεια του ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ που την αγκάλιασε και ευχαριστούμε τους ανθρώπους της ομάδας τις αθλήτριες και τον προπονητή Κώστα Γκούντα.

Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στη Χριστίνα Μαυρέα και της ευχόμαστε καλή ανάρρωση και γρήγορα κοντά μας

σετ 25-20, 25-23, 25-22

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γκούντας) Κίκηρα, Μέξη, Καραγιανίδη, Δασκαλοπούλου, Μπεμπή, Ράγκου Πασχάλη (λ) Παπαδάκη Παλάτου

ΑΘΛΕΣΗ (Μανωλάκης) Μανωλάκη Παρασκάκη Γενιτσαρίδη Μιχαήλ Καλαιτζάκη Χατζάκη Χατζηνικολάου (λ) Μπόλη Κτιστάκη Κέσκου Νοικοκυράκη Χριστάκη

ειδικά αφιερώματα
εκδηλώσεις
διακρίσεις

ΑΘΛ.Ε.Σ.Η

Ένα σωματείο που ιδρύθηκε χάρη στη πρωτοβουλία επιφανών εκπαιδευτικών  όλων των βαθμίδων με σκοπό να διαφέρει στη φιλοσοφία.

• Να βασίζεται στην παιδαγωγική και να διαμορφώνει ακέραιους χαρακτήρες .
  • Να θέτει ως κύριο σκοπό την ψυχική εκτόνωση και ανάταση.
  •   Να ορίσει ξανά την έννοια του αθλητισμού και του πρωταθλητισμού για χάρη του ανθρώπου.
  • Η νεολαία να βρίσκει διέξοδο μέσα απ’ την ενασχόλησή της στις τάξεις του σωματείου και να γίνεται πρότυπο για τα υπόλοιπα παιδιά.
  • Ο Πρωταθλητισμός για την ΑΘΛ.Ε.Σ.Η πρέπει να υπηρετεί την ίδια την πόλη μας και τα παιδιά της. Για αυτό φροντίζουμε να επενδύουμε στους δικούς μας αθλητές , να κάνουμε βήματα σταθερά αλλά σίγουρα. Φροντίζουμε να επεκτεινόμαστε και πληθαίνουμε όσο γίνεται περισσότερο.
  • Από το 2000 παραμείναμε μόνο στο βόλεϊ γιατί πιστεύουμε πως η εξειδίκευση φέρνει καλύτερα αποτελέσματα. Στόχος μας να πάμε το άθλημα όσο ψηλότερα γίνεται.

athlesi.gr | Με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου διακιώματος | Copyright © 2010 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ - ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ENTERCITY